Projekt badawczy POIG 01.01.02-00-061/09  
   "Nowa żywność bioaktywna o zaprogramowanych
     właściwościach prozdrowotnych"
Strona główna | Kontakt |  
Strona główna
Wnioskodawca
Podmioty współpracujące
Cel projektu
Streszczenie projektu
Plan realizacji
Linki
Prasa o projekcie
Publikacje
Pliki do pobrania

  

2012.11.24
V Spotkanie robocze przedstawicieli konsorcjum "Nowa żywność bioaktywna o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych"

    Szanowni Państwo, W związku z zaawansowaniem prac w projekcie Bioaktywna Żywność zapraszamy na spotkanie robocze - technologiczne, które odbędzie się w dniu 06.12.2012 w godzinach 9.00 - 15.00 w sali 106 budynku Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu.

   Celem spotkania jest wytypowane produktów przewidzianych do wykorzystania w badaniach klinicznych. Na spotkaniu omówione zostaną zagadnienia związane z wyborem produktów, przygotowanych z udziałem preparatów bioaktywnych, szczególnie produktów gotowych oraz technologia ich przygotowania. Efektem spotkania ma być lista produktów, dla których stworzona jest technologia produkcji (obejmująca również technologię wytworzenia analogicznych produktów bez udziału preparatów bioaktywnych - placebo).

   Wystapienia zespołów bedą obejmować m.in informacje o rodzaju produktów, zawartości związków bioaktywnych, przeznaczenia do poszczególnych grup chorych, możliwości wytworzenia w skali przemysłowej, kosztach wytworzenia, udziale zespołu w realizacji zadań 9.1, 9.2, 9.3 i 9.4.    Dokładny program spotkania zostanie przedstawiony w najbliższym czasie.


Powrót do aktualności »

©Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Wykonanie strony współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego